Muzikális bestiák 1-2. – Bősze Ádám zenetörténész előadásai
Bősze Ádám zenetörténész két előadásában a zenetörténet legendás lényeiről hallhatunk: boszorkányokról, tündérekről, gonosz és jószándékú bestiákról. Az ókortól napjainkig megírt alkotásokban megjelenő fenevadak és tüneményes jelenségek operák fő- és mellékszereplői, szimfonikus művek ihletői. Varázslatos kreatúrák, akik – ha úgy hozza a sors – a való világban is megjelennek.
Időpont:
2024. július 4., csütörtök, 14 óra – Muzikális bestiák: Boszorkánykonyha
2024. július 6., szombat, 12 óra – Muzikális bestiák: Tündértánc
Helyszín: Sepsiszentgyörgy, Isabella Boutique Hotel / Kokojza
Boszorkánykonyha – Van-e boszorkány a Macbethen túl? Hogyne lenne, nem is egy! Nem beszélve arról, hogy az operairodalom mellett a tisztán hangszeres zenében is előbukkannak. A 19. század első fele, a koraromantika zeneszerzői különösen vonzódtak e földöntúli lényekhez, akik közül e borzongató világ legvonzóbb és legijesztőbb képviselőivel ismerkedhetünk meg most sokféle muzsikán, színes ábrázoláson és izgalmas elbeszélésen keresztül.
Tündértánc – Amilyen hirtelen bukkan elő, olyan sebesen tűnik el. Ha a patak partján fiatal nő alakjában jelenik meg, az erdő közepén tarka lepke képét öltheti. Ő a tündér, a többnyire jóságos leányzó, aki nem csupán az óvatlan hajósok képzeletét, hanem a 19. századi művészek fantáziavilágát is képes volt elrabolni. Bősze Ádám előadásában a zenetörténet legnépszerűbb tündéreit mutatja be a közönségnek, azokat a lényeket, akik akár névvel, akár név nélkül, de vibráló fénnyel vonták be a romantika nyári éjeit.
Az előadások ingyenesek, bárki számára nyitottak, előzetes regisztrációt nem igényelnek.
BŐSZE ÁDÁM
Szakmai élete folyamán sokrétű tevékenységet folytatott, de mindenik szorosan kapcsolódott a zenéhez. Személyét többféleképpen jegyzik: zenetörténész, zenei antikvárius, műsorvezető, több kulturális rendezvény és zenei közvetítés moderátora.
Érettségi után sikertelenül felvételizett a Színművészeti Főiskolára, majd belépett a ferences rendbe. Párhuzmosan tanult szerzetesként a Ferences Hittudományi Főiskolán és a zeneakadémián. Nyolc év után kilépett a rend kötelékéből és világi karrierjére koncentrált. A Magyar Nemzetnél zenekritikusként, a Magyar Televízióban riporterként, műsorvezetőként dolgozott. Számos klasszikus zenei koncert televíziós és rádiós házigazdája volt. A Budapest Rádió szerkesztőség-vezetője, televíziós műsorok szerkesztője. Hosszú éveken át volt a Bertelsmann Music Group, valamint a Filharmónia Magyarország klasszikus zenei tanácsadója. Társalapítója a Gramofon című zenei szaklapnak, és a Bősze Ádám Zenei Antikváriumnak. 2008-tól a Bartók Rádió Muzsikáló reggel és Muzsikáló délután című adásainak műsorvezetője, a New York-i Metropolitan Operaházból, illetve a Bayreuthi Ünnepi Játékok előadásairól sugárzott élő operaprodukciók kommentátora. A 2014-ben indult Virtuózok klasszikus zenei tehetségkutató műsor, valamint a MüpArt Classic, a Kultikon és a Hétvégi belépő adásainak műsorvezetője, a Bartók Plusz Operafesztivál, a Fesztiválakadémia, a Kaposfest és számos egyéb rangos zenei fesztivál házigazdája. 2015 óta az European Young Musicians verseny szervezőbizottságának tagja. 2017 nyarán mutatta be az első magyar zenei stand-upot.
Elnyert díjak, elismerések: Ezüst Mókus díj (2010, zenei antikváriusi munkájáért), az „Év rádiósa” elismerés (2011, a Magyar Rádiótól), Prima díj Magyar Sajtó kategóriában (2018).