Lélek a húrok mögött – hangszerkészítő bemutató Artur Kaganovskiy hegedűművésszel
Tavaly a Kaganovskiy Virtuózok nagysikerű kamarakoncertje nyitotta a négynapos komolyzenei fesztivált. Idén is köreinkben köszönthetjük Artur Kaganovskiyt, de ezúttal hangszerkészítői minőségében. A rendhagyó bemutató július 5-én, 14 órától lesz a Magma Kortárs Művészeti Kiállítótérben A program ingyenes, nem igényel előzetes regisztrációt.
Artur Kaganovskiy hegedűművészt, a modernkori hegedűk, brácsák és csellók készítőjét, 16 éves korától kezdve érdekli ez a szakterület. New York egyik legrégebbi és legelismertebb hegedűkészítő műhelyében a Segal Violins LLC-nél, David Segal és Francesco Trevisin felügyelete és mentorálása mellett tanult. Mindkét mestere az olaszországi Cremona szülötte, akik Ferdinando Sacconi és Francesco Bisolottinél sajátították el a szakma fortélyait. Tanulmányai során elsajátította a módszertant, a megfelelő fa kiválasztásának képességét, a szerszámhasználati trükköket, valamint a magas szintű restaurálási technikák alkalmazását. Fejlődését korunk talán egyik legnagyobb restaurátora és Isaac Stern közeli barátja, a néhai René Morel is pártolta, akivel Artur nagyon hasonló nézeteket vallott.
Olyan kiváló hegedűművész-barátok számára készített már hangszereket, mint Shlomo Mintz, a felesége Kaganovskiy Eszter, Török Anna elsőhegedűs és Török Zsolt csellista, az Arcadia Quartettől, Igor Pikayzen és Lavard Skou Larsen salzburgi szólisták, valamint Dirk Verelstnek. A rendelések számának növekedésével kialakult egy várólista, olyan zenészekkel, akik a számukra legjobban illő, személyreszabott hangszert igénylik és elkészítésére türelemmel várnak.
Hegedűkészítési stílusáról elmondható, hogy közvetlen folytatója a halhatatlan cremonai hegedűkészítési hagyománynak egy kis kortárs kitekintéssel. A 18. századi klasszikus kor, a nagy cremonai mester-elődök nyomán, különösen Guarneri Del Gesu és Carlo Bergonzi hatását tükrözi. A legtöbb mai modern hangszerkészítővel ellentétben, megközelítése azért egyedi és sajátos, mert minden abból az alapvetésből indul ki, hogy ő aktív koncerthegedűs.
A program ingyenes, nem igényel előzetes regisztrációt.
ARTUR KAGANOVSKIY
Az erőteljes és gazdag hegedűhangjáról, virtuóz technikájáról, kivételes zeneiségéről ismert hegedűművészt hat éves korában fedezte fel és vette szárnyai alá a legendás hírű Isaac Stern, így az 1986-ban, Oroszországban született Artur Kaganovskiy családjával az Egyesült Államokba emigrált. Egyetemi és mesteri tanulmányait a New York-i Juilliard School-ban végezte. Tanárai között olyan kiválóságokat említhetünk, mint Grigory Kalinovsky, Lewis Kaplan, Masao Kawasaki és Philip Setzer. Karrierje 2007-ben robbanásszerűen bontakozott ki, amikor a Waldo Mayo Nemzetközi Hegedűverseny első helyezettjeként a Carnegie Hall Stern Auditoriumában, David Gilbert vezényletével, a New York-i Filharmonikusokkal debütált. Számtalan koncertet adott Európa-szerte, Észak- és Dél-Amerikában, Kínában, világhírű zenekarok szólistájaként, 2018-tól a Grammy Bizottságának tagja. Szabadidejében hegedűket, mélyhegedűket és csellókat készít. Kedves instrumentuma azonban egy 1720-ban készült Carlo Antonio Testore „Ex-V.Pikayzen" hegedű, legfontosabb társa a világ koncertpódiumain. A Kaganovskiy házaspár 2019 őszén költözött New Yorkból Nagyváradra, itt alapították meg a Kaganovskiy Virtuózok Kamarazenekart. Hegedű és mélyhegedű párosukhoz olyan dinamikus alkotók csatlakoztak, akikkel több éves szakmai és baráti kapcsolat fűzi össze, s külön-külön is világszínvonalú művészek.
Időpont: péntek, július 5., 14:00
Helyszín: Magma Kortárs Művészeti Kiállítótér, Sepsiszentgyörgy