„Are you taka-taka-talking to me?” – indiai ritmusműhely Magyar Kornél ütőhangszeres művésszel
Kevesen tudják, hogy klasszikus zene nem csak Európában, hanem más földrészek hagyományos kultúrájában is megtalálható. Kiemelkedik ezek közül India klasszikus zenéje, amelyben dallam és ritmus sokszor észbontóan bonyolult és gyönyörűséges kompozíciója kápráztatja el a közönséget. Az indiai ritmika összetett és nehezen megtanulható zenei kihívás, de a vállalkozó szelleműeknek hatalmas segítséget nyújt az ún. konnakol technika, amelynek egyszerűen egymás után fűzhető és kimondható szótagjaival könnyebb a tanulás. Ráadásul a konnakolt hallgatni nem mindennapi, egzotikus zenei élmény is.
Ennek a nem mindennapi technikának az alapjait mutatja be a Budapestről érkező Magyar Kornél, aki több mint 20 éve tanulja és gyakorolja az indiai ritmusrendszert.
Tavaly ősszel, az Üveghang Akadémia keretében, a sepsiszentgyörgyi közönség már bepillantást nyerhetett az indiai ritmusnyelv, a konnakol világába. A lebilincselő előadás sikerén felbuzdulva, a SepsiClassic komolyzenei fesztivál keretében négynapos intenzív ritmusműhelyt hirdetünk.
A műhelyt elsősorban azoknak ajánljuk, akik akár kortárs, akár klasszikus ütőhangszerekkel foglalkoznak, rendelkeznek már némi rutinnal, és szeretnék az eddigi tudásukat egészen különleges irányba fejleszteni.
A közös munka bemutatóval zárul vasárnap, július 7-én, 16 órától a Székely Nemzeti Múzeum udvarán.
A kurzus ingyenes, viszont regisztrációhoz kötött. A feliratkozáshoz a következő linken található űrlapot kell kitölteni és beküldeni: https://forms.gle/beLgzPHrEBgoJz2C9
A helyek száma korlátozott, legtöbb 12 személy jelentkezését fogadjuk.
A regisztráció határideje: 2024. június 28.
A ritmusműhely időpontjai:
2024. július 4. (csütörtök), 11:00–14:00
2024. július 5. (péntek), 10:00–13:00
2024. július 6. (szombat), 10:00–13:00
2024. július 7. (vasárnap), 10:00–13:00
Helyszín: a Román Fejlesztési Bank (BRD), második emelete (a Művészeti Népiskola próbaterme), Sepsiszentgyörgy
A fellépő művészről:
MAGYAR KORNÉL 2003-ban szerzett magyar nyelv és irodalom szakos diplomát az ELTE Bölcsészkarán. Szakdolgozatában Weöres Sándor költészetének és az indiai ritmusoknak a kapcsolatát tárta fel. 1999-től ösztöndíjjal tanult Dél-Kelet-Ázsiában, és zenetudományi oklevelet szerzett. Indiai mestere Trichy Sankaran indiai ütőhangszeres művész, aki nemcsak az indiai zenei élet egyik meghatározó, kultikus szereplője, hanem Kanadában a torontói York Egyetem etnomuzikológia szakának alapítója is. Kornél számára hangszeres előadóként meghatározó élmény, hogy 2008-tól tíz éven át volt közreműködője a Kossuth-díjas Amadinda Ütőegyüttes koncertjeinek, akikkel együtt tradicionális ázsiai zenéket adott elő Magyarország legfontosabb zenés színpadain. Pályájának fontos része a tanítás: 2001-től több mint 15 éven át volt a budapesti Indonéz Nagykövetség zenetanára, 2013-tól az amerikai McDaniel College budapesti kampuszának főiskolai előadója két zenei tantárggyal.