Veress Ábel zongoraművész és barátai kamarakoncertje; közreműködik: Dénes Dorottya és Sebestyén-Lázár Regina
Veress Ábel zongoraművész és zenész barátainak: Kiss Lucia cselló- és Kóbor Éva hegedűművész kamarakoncertje. Az este nyitányaként Dénes Dorottya és Sebestyén-Lázár Regina helyi tehetségek lépnek fel.
Helyszín, időpont: július 8. (szombat), 19:45 – Székely Nemzeti Múzeum, Bartók terem
VERESS ÁBEL (RO) – Veress Ábel zongoraművész, jelenleg a Liszt Ferenc Zeneakadémia hallgatója, dr. Baranyay László és dr. Hargitai Imre tanítványa. Célja a klasszikus zene népszerűsítése, a klasszikus zenei hagyomány ápolása, önálló koncertek révén is. 2018-tól nyaranta zongoraesteket tart a Balaton közepén, sétahajózással egybekötve, Klasszikusok a Balaton hullámain rendezvénycímmel. Az elmúlt években több regionális és országos zongoraversenyen ért el dobogós helyezéseket. 2019-ben a bukaresti Magyar Zenei Fesztivál Cziffra György tehetségdíjasa lett. Több közös koncertje volt már Bogányi Gergely Kossuth-díjas zongoraművésszel, mint például a 2016-os Szent György Napok nyitókoncertje. Játszott már a Művészetek Palotájában, a Milánói Világkiállításon és Erdély nagyobb városaiban is. Műsorait rendszerint olyan zeneművekből állítja össze, melyek képesek megérinteni a hozzáértő és a laikus közönséget egyaránt. Az elhangzó műveket érdekességekkel, rövid történetekkel konferálja fel, ezáltal segítve a zene megértését.
KISS LUCIA – Kiss Lucia ötévesen kezdett csellózni Debrecenben. Középiskolai tanulmányai után a detmoldi Zeneművészeti Egyetemen szerzett BA diplomát Xenia Jankovic osztályában. 2018 óta a zenélés mellett festőként is rendszeresen alkot. Munkáiban az őt mélyen érintő témákkal foglalkozik. Arcképeken keresztül érzékeltet emberi kapcsolatokat, egymáshoz való viszonyulásokat és a világról való benyomásait. Leginkább a természetből, a zenéből és az irodalomból inspirálódik. 2022-ben a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen végzett Varga István növendékeként. Lucia több hazai- és nemzetközi verseny díjazottja, többek között a Starker János, Auryn és Danubia Talents versenyeknek. Szóló és kamarazenei tevékenységei mellett több zenekarban is közreműködik. Hazai fellépésein kívül koncertezett már Németországban, Lengyelországban, Ausztriában, Olaszországban és Szerbiában. Jelenleg DLA doktori tanulmányait folytatja Budapesten, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen. A művésznő egy 1917-ből származó cseh hangszeren játszik.
KÓBOR ÉVA – Kóbor Éva hegedűművész 2001-ben született a franciaországi Nizzában. 4 éves kora óta hegedűl. Tanulmányait a Sivom de Cap D’ail Zeneiskolában Nathalie Girodnál, majd a monacói Académie Rainer III konzervatóriumban Louis Denis Ott osztályában kezdte. 2017-től a budapesti Bartók Béla konzervatóriumban diákja, Pichner Teréz osztályában. 2020-tól a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem hallgatója, mentora : Perényi Eszter.
Versenyek, helyezések, elismerések. Első díjak: Concours Vatelot Rampal (Párizs,
2011, 2012), Concours Flame (Párizs, 2013, 2016), Zathureczky Ede Országos Emlékversenyen (2018), XVII. Országos Hegedűverseny (2019), I. Kárpát-medencei Nemzetközi Hegedűverseny (2021). Második díjat vehetett át a Hubay Jenő Versenyen. Más kiemelkedő elismerések: Soroptimist Ösztöndíj (Monaco, 2014), és II. Albert Monacó Hercegének zenei különdíja (Monaco, 2017). Fellépések. Fellépett szólistaként a Monte Carlo Filharmonikus Zenekarral, a Cannes Filharmonikusokkal, a Sophia Antipolis Szimfonikusokkal, a Nizzai Ifjúsági Szimfónikus Zenekarral, a Liszt Ferenc Kamarazenekarral és a Virtuózok Kamaraegyüttessel. Olyan zenei fesztiválokon szerepelt, mint az Encuentro Santanderben, az International Menuhin Academy, a Rencontres Musicales de Meditéranée, és a Fesztivál Akadémia Budapest, valamint. 2021-ben volt szerencséje részt venni a Nuit d’été fesztiválon Cap d’Ailban.
SEBESTYÉN-LÁZÁR REGINA – A Plugor Sándor Művészeti Líceum zongora szakos, végzős hallgatója. Zenész családban nőtt fel, ötéves kora óta zongorázik, kilenc éves korában fogalmazódott meg benne, hogy zeneszerző szeretne lenni. Első művét hatévesen komponálta. Középiskolai évei során szerzett két zeneművével (Mátkámnak, Hej, Dunáról) első, illetve második díjat nyert a kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetem által szervezett „Sokadalom”című. versenyen. 2022 májusában részese volt a Fejes Művészeti Akadémia Egyesület művészei által tartott tehetséggondozó programnak. Ugyanez év júliusában szerepelt a Fejes Művészeti Akadémia Egyesület és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörgy által szervezett Gernyefest. Egynapos zenei fesztiválon, a gernyeszegi Teleki-kastélyban. Chopin első balladáját játszotta el zongorán. Itt debütált zeneszerzőként, kifejezetten erre az alkalomra írt egy dedikált művet csellóra és zongorára. A Bánat nélkül címet viselő népdalfeldolgozást osztálytársával, Dénes Dorottyával közösen adták elő.
DÉNES DOROTTYA – Szintén a sepsiszentgyörgyi Plugor Sándor Művészeti Líceum végzős hallgatója. Hatéves korában hallott először gordonkajátékot, s azóta a hangszer iránti lelkesedése töretlen. Öt éven keresztül volt Pető Áron gordonkaművész tanítványa, ezt az időszakot tartja zenei téren a legmeghatározóbbnak eddigi életében. Jelenleg Onczay Zoltán csellóművész a tanítómestere, akinek saját vallomása szerint zenei látásmódja bővülését és kreativitása fejlődését köszönheti.
Műsoron:
Bartók Béla: 1. Rapszódia
P. I. Tchaikovsky: a-moll zongoratrió
Jegyek, árak: Teljes értékű jegy: 30 lej, diákoknak, nyugdíjasoknak kedvezményes jegy: 15 lej. Jegyeket elővételben az eventim.ro oldalon és a Városi Jegyirodában lehet váltani, de lehetőség lesz a helyszíni jegyvásárlásra is előadások előtt 30 perccel. A jegyiroda hétfőn és szerdán 8:00-16:00 óra között, kedden és csütörtökön 18:00, pénteken 15:00 óráig tart nyitva. A tanulók és nyugdíjasok a kedvezményes jegyeket a jegyirodában vásárolhatják meg.